Eesti Keel
veebruar 27, 2022

Artikkel: Mis vahe on kitarril ja ukulelel


kitarr pärnus, ukulele pärnus

Mis on ukulele?

Ukulele meenutab välimuselt kitarri, aga on väiksemate mõõtmetega. Tegu on keelpilliga millel on tavaliselt 4-8 keelt, osa keeli võivad paikneda ka paarina. Eristatakse soprano tüüpi (klassikaline ukulele), kontsert, tenor ja bariton tüüpi ukulelesid. Vähem tuntumad on bass ja sopranino (kutsutakse ka „pocket uke“).

Ukulele on Havai päritolu keelpill, ning soprano ukulelet kutsutakse sageli Hawai ukuleleks, mis on ühtlasi teisena kõige väiksem ukulele.

Millest on ukulele tehtud?

Ukulele on valmistatud enamasti puidust, mõningatel juhtudel on kombineeritud juurde ka plastikut. Odavamad ukuleled on tehtud lamineeritud puidust või vineerist ning paremad kuusest või mahagonist. Traditsiooniline ukulele puu oli akaatsia.
Tüüpiliselt ukulele meenutab kujult akustilist kitarri, kuid leidub ka ovaalse kujuga ukulelesid mida kutsutakse „ananassi ukuleleks“ või siis paadiaeru kuju meenutavaid ukulelesid või kastikujulisi mis tehakse tavaliselt vanast sigarikarbist. Traditsiooniliselt tehti ukulele keeled lamba või mõne muu imetaja sooleseinast, modernsed ukuleled kasutavad polümeerist tehtud keeli (florosüsinikust või alumiiniumist).

Kitarri ja ukulele erinevus

Standard kitarril on tavaliselt 6 keelt, tüüpiliselt ukulelel 4 keelt. Põhiline erinevus kitarri ja ukulele vahel on veel see, et kitarrid on suuremad kui ukuleled. Mõlema peal on võimalik mängida väga palju erinevaid lugusid, kuid spekter mis lugusid mängida on natuke erinev. Ukulele kõla on väga unikaalne ning võib ka varjeeruda eritüüpi ukulelde vahel. Kitarr suudab mängida madalamaid toone kui ukulele. Vaatamata sellele on võimalik mängida ukulele väga erinevaid lugusid.

Hind ukulele ja kitarri vahel

Kui hind on oluline siis ukulele on kindlasti parem valik. Madalama kvaliteediga ukuleelede hind algab kusagil 20 eurost. Hea kvaliteediga ukulele maksab kusagil 50-80 eurot.

Samas kui uue kvaliteetse kitarri ostmine võib maksta 150-200 eurot.

Ukulele vs kitarr kumba on kergem õppida

Selle üle on palju vaieldud kumba on siis lihtsam õppida ukulelet või kitarri. Paljud ütlevad, et ukulelet on lihtsam õppida, aga see ei pruugi muidugi alati nii olla.

Ukulele peale on lihtsam õppida mängima, juba paari päeva harjutamise järel suudad mängima hakata.

Samuti keelte pinge on ukulele väiksem kui kitarril, mis teeb algajatele keelte kontrollimise lihtsamaks.

Mõningad lood mida mängitakse ukulelel

Stand By Me” (Ben. E King)

Israel Kamakawiwo’ole ➖ ‘Over The Rainbow’ & ‘What A Wonderful World’ Medley

Kui soovid õppida ukulelet tutvu meie ukulele kursusega Pärnus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Scroll to top