Eesti Keel
eelkool-parnus
veebruar 27, 2022

Top 8 : Nõuanded mida teha kui laps vingub

By admin In lapse õpetamine, Uncategorized with Top 8 : Nõuanded mida teha kui laps vingub kommenteerimine on välja lülitatud


vinguvad lapsed 

1. Lapsele piisavalt tähelepanu?

Sageli vinguva lapsed selleks, et nad soovivad saada vanema tähelepanu, aga ei ole seda saanud.

Tähtis on hinnata olukorda ja mõelda järele millepärast laps vingub. Vingumise põhjuseid võib olla väga erinevaid ning need sõltuvad ka vanusest ja konkreetsest olukorrast. Väga oluline on last kuulata, nii et oleksite tõesti tema päralt.

 

2. Ärge laske tal olla näljane ja väsinud

Vingumine on peamine eneseväljendus viis, et laps on näljane või väsinud. Üritades neid vältida hoiate ära suure osas vingumisest.

 

3. Näidake talle, kui vastik see on

Sõltuvalt lapse vanusest, võib vanematele lastele demonstreerida kui ebameeldiv on vingumine. Lapsed ei saa sageli aru oma vingumise negatiivsest mõjust teistele, kuni nad seda ise kuulevad.

Üheks võimaluseks on lapse hääle salvestamine. Kindlasti võiks võrdluseks salvestada ka lapse hääl kui ta on heas tujus. Seejärel mängige lapsele helisalvestus ette, tuues välja vingumise ja normaalse hääle erinevuse. Sageli lapsed mõistavad just läbi praktilise kogemus ja kõrvaltvaatajana, et nad ei taha isegi oma vinguvat häält kuulata.

4. Julgustage last oma tunnetest rääkima

Laps kes suudab oma tundeid paremini väljendada peab vähem virisema. Sageli tuleb lastel aidata õigeid sõnu leida, kui ta hätta jääb.

 

5. Jälgige ennast, et te ise ei vinguks

Sageli võib juhtuda, et vanemad kasutavad ensele teadvustamata lastelt või abikaasalt midagi nõudes vinguvat hääletooni. Kasutage alati oma tavalist hääletooni. Lapsed peegeldavad väga palju oma vanemaid.

 

6. Juhtige tähelepanu muule, kui selgitused ei aita

Sageli võib juhtuda, et laps ei lõpeta vingumist, siis on parim viis juhtida väikelapse tähelepanu millegile muule, sageli unustab laps üsna ruttu asja mille üle ta vingus.

 

7. Olge valvel, et tal ei tekiks tüdimust

Sageli võib juhtuda, et mudilased hakkavad virisema just siis kui midagi pole teha. Kui näete et lapsel on igav, tulge mingi tegevusega välja või suunake teda

 

8. Kõrvaldage ilmsed põhjused

Kui laps on näljane andke süüa (mitte kommi või maiust), kui väsinud aidake magama jääda, kui tüdinud leidke mingi tegevus leida.

 

Allikas: Eisenberg and H. Eisenberg: What to Expect the Toddler

Scroll to top